Network! Çevre Yapmak! O da ne?

Birçok işte iyi ilişkiler ağı oluşturmak çok önemlidir elbette, ama film sektörünün ise olmazsa olmaz gerçeğidir. Herkesin bildiği ve söylediği bir söz vardır ya; “neyi bildiğinden öte kimi tanıdığındır sektörde önemli olan”. Galiba en çok da bu sektör için geçerlidir bu söz. Tabi ki çalışkan olmak, yetenek ve disiplin sahibi olmak bu işin başlangıç şartlarıdır. Fakat bunların hemen arkasından iyi bir “network” oluşturmak yani sektörde insan tanımak, kendini tanıtmak gelir.

Hali hazırda sektörde çalışanlar eminim benimle aynı fikirdedir. Sektöre ilk girmeye çalıştığımızda hepimizin karşılaştığı ilk ve en faydalı nasihat “yenisin, gelen işlere burun kıvırma, ne gelirse kabul et, insan tanı sektörde” olmuştur. Bunu duymamış olan var mıdır aramızda? Pek zannetmiyorum. Ve gerçekten de öyle olmamış mıdır? Bazılarımız belki şanslı olup tam da istedikleri noktadan istedikleri işten başlamışlardır ama çoğu belki de hiç ilgilerinin olmadığı bir departmandan ya da bir rolden başlayıp istedikleri yere doğru ilerlemişlerdir. Yani merdivenleri dikine değil de yatay çevirmiş, işin içine girince istediği alana sıçrayıp sonra dikine çevirmiştir. Hatta kimi çalıştıkça daha önce ilgisinin olmadığını düşündüğü alana evrilir. Bu da çoğunlukla birlikte çalıştığımız insanlardan etkileşim ile olur.

Guy Ritchie “Film yapmanın nihayetinde bir takım çalışması olduğunu bildiğimden, ne kadar zeki ya da zeki değilim yanılsamasında pek değilim” demiş. Kendisini ispatlamış birçok film sektörü çalışanı da Guy Ritchie’nin söylediklerine benzer sözler söylemiştir. Onlar ekip çalışmasının farkına varmış, değerini görmüş ve işlerinin ne kadar olumlu etkilendiğini deneyimlemişlerdir. Steven Spielberg bu durumu daha da ileri boyutlara taşıyarak şöyle demiştir “Film yapmak tamamen çevrendeki insanların yeteneklerini takdir etmek ve filmlerini asla tek başına yapamayacağını bilmek ile ilgilidir.”

Sektörde ister yapımcı, ister senarist, yönetmen, oyuncu her ne olursanız olun biliyorsunuz ki takımın birer parçasınız ve diğer parçalar tamamlanmadan film bir bütün olamaz.

Ekibin bu kadar önemli olduğu bir işte var olmak ya da ekip kurabilmek için iyi bir çevre oluşturmak şarttır. Sizinle aynı dili konuşan, aynı düşünceleri paylaşan ya da bazen fikirlerinize karşı çıksa da uyum içinde çalışan ekipler ile çalışmak istersiniz.

Peki bu çevre nasıl oluşturulur? Özellikle yeni başlayacak olanların ve sektörde bir tanıdığı olmayanların yegane sorusudur bu. Bir de bu sektörün kalbi İstanbul’da yaşamıyor ise; bu durum daha da zorlaşır.

Dünyada bu sektörde öncü olan ülkelerde; yeni insanlara da fırsat verilmesi, zaten sektörde olan ama birbiri ile tanışmamış kişilere olanak tanıması için online portallar var.

İşte TFNpro da tam bu noktada yardımcı bir köprü olmayı hedefliyor. Sektöre yeni girecek olanlara fırsatlar sunmak, zaten sektörde çalışanlar için yeni kapılar açmak, yapım şirketleri için en iyi ve kendilerine en uygun adayı bulmalarına olanak sağlamak. Harika ekipler oluşturup harika işler çıkmasına vesile olmak!

Film çekmek başından sonuna sancılı bir süreçtir, ancak aşk ile yapılan bu meslekte günün sonunda çekilen tüm dertleri unutturan duygu ise; keyifli ve başarılı bir ekip ile çekilen projelerin iyi neticeler ile taçlandırılmasının verdiği keyiftir.

 

TFNPRO

“ Türkiye Film, Reklam ve Televizyon Sektörü çalışanları artık TFNPRO’da buluşuyor. Yeni işler, ekipler buradan bulunuyor. TFNPRO’da birleşiyor, konuşuyor, dertleşiyor, birbirimize soruyor, birbirimizden öğreniyoruz. Birlikte Film yapmayı seviyoruz. Çünkü Film Ekip İşidir!”

İletişim

TFNPRO
Her türlü soru, yorum ve destek için;
info@tfnpro.com